Skip to content ↓

View entry

Back to search results

Name: KIDDLE, John Kerrison CBE (Capt. RN retd.)

Birth Date: 27 Dec 1876 Southsea

Death Date: 26 Dec 1949 Gillingham

First Date: 1925

Profession: Maize farmer

Area: 1928 'Yamunyi Farm', Njoro

Married: In Christiania, Norway 1 Dec 1909 Hjordis Holter of Norway, b. 1869

Children: son J. O. (1913)

Book Reference: Golf, Debrett, Red 25, Red 31, Hut, Rift Valley

General Information:

Debrett - Capt. (retired) RN, and a Maize Farmer; European War 1914-19 with 4th destroyer flotilla, with Dover Patrol, Comdg. HMS Active, and Comdg. Destroyer Depot Ship, Grand Fleet (despatches, CBE)
Rift Valley - 27 Feb 1925 - 'Suggested that King Stork cigarettes be supplied in the bar.'
Rift Valley - Member of the Rift Valley Sports Club - Jan 1929 - Elected - 21 Oct 1924 - Capt. Kerrison Kiddle RN
Red 25 - Hon. Secretary & Treasurer, Njoro Country Club.
Red 25 - Hon. Secretary and Treasurer, Njoro European Association
Well known golfer at Njoro in 20's.
Ancestry Passenger list 21 July 1929 he travelled frm Mombasa to Southampton with Elizabeth Kiddle (no ages given)
Web The Dreadnought Project Born in Southsea the son of Fleet Paymaster R.N. J Kiddle, Esq., Kiddle gained twelve months' time on passing out of Britannia. Kiddle was promoted to the rank of Lieutenant on 30 June, 1898. In 1904 Kiddle helped gather information on Algerian ports. Kiddle was to travel to give evidence in a law case by 18 February, 1908. On 15 December, 1908, Kiddle was appointed to Irresistible as first and torpedo officer. In 1909, a Court of Enquiry faulted Kiddle in the loss of a torpedo, judging that he fired a second one before a picket boat was ready to observe it. He was superseded in Irresistible on 15 October, 1909 and proceeded to Vernon to requalify in torpedoes. He emerged on 3 November and was appointed to Hannibal as first and torpedo officer. On 1 December, 1909, Kiddle married Hjordis Holter at Uranienberg Church, Christiana Norway. Kiddle traveled to Norway for one month from late June 1911.

Kiddle was appointed to Andromeda as torpedo officer and for duty with ships of the 4th Division, Home Fleet on 16 November, 1911. He was promoted to the rank of Commander on 31 December, 1911 shortly after recovering from the first hospital admission for an ulcer that would plague him as time went on, developing into chronic appendicitis in late 1913. On 1 February, 1912, Kiddle was appointed in command of Comet of the Second Destroyer Flotilla. His command ended in June, 1913 when paid her off and commissioned the new Contest. Kiddle was appointed in command of the destroyer Contest for a second time on 26 February, 1914. On 28 March 1915, Kiddle was blamed when Contest collided with King Orry, but no further action was taken.

On 8 August, 1915, he was back in Haslar with gastritis. On 24 September, he was found fit and sent to re-join Contest. But his condition would soon return and Kiddle was superseded in Contest on 23 January, 1916 after having been sent to a hospital ship the day before and judged "not likely to return for some time." Kiddle would be allowed to perform some work ashore at Dover supporting the Dover Patrol from 22 June, 1916 but not be declared fit before 15 September. To be on the safe side, perhaps, Kiddle was retained at Dover until being appointed in command of Active in March, 1917. Kiddle was promoted to the rank of Acting Captain on 5 December, 1917. Kiddle was promoted to the rank of Captain on 30 June, 1918. 

On 24 May 1919, Kiddle was once again permitted to travel to Norway during his leave. He received a C.B.E. for his work in Greenwich and keeping the ships of Fourteenth Destroyer Flotilla in top shape. In October 1920, Kiddle qualified as an interpreter in Norwegian after six month's study in the country. In February, 1921, Kiddle was appointed in command of the light cruiser Undaunted. In April, the General Officer, Commanding Western Command thanked Kiddle for his exemplary services in command of "C" Portsmouth Battalion during the General Strike. Placed on the Retired List at his own request on 3 July, 1922.

Kiddle offered his services in 1938. In 1942 he was appointed temporary Assistant Inspector (Civili) on staff of I.T.O., Weymouth, to be paid by Cashier Portland. Kiddle died of myocardial failure, congestive failure and arteriosclerosis.

Back to search results